Matura ustna angielski 2026 FAQ. Pytania maturzystów

Czy maturalny egzamin ustny z angielskiego ma poziomy?

Matura ustna z angielskiego nie ma ani poziomu podstawowego, ani rozszerzonego. Mówi się więc o egzaminie ustnym ‘bez określania poziomu’. Istnieje też egzamin ustny na poziomie dwujęzycznym.

Każdy musi zdawać na maturze jeden język obcy jako obowiązkowy (pisemnie na poziomie podstawowym) i z tego samego języka obcego musi zdać egzamin ustny (bez określania poziomu).

Oprócz obowiązkowego, możesz też zdawać angielski jako przedmiot dodatkowy – wtedy możesz zdecydować, że zdajesz tylko egzamin pisemny (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny). Możesz także zdecydować się na dodatkowy egzamin ustny na poziomie dwujęzycznym (uwaga: wtedy również pisemny dodatkowy zdajesz na poziomie dwujęzycznym). Większość uczniów zdaje angielski jako przedmiot obowiązkowy (pisemny podstawowy i ustny bez określania poziomu) oraz angielski dodatkowy na poziomie rozszerzonym (tylko pisemny).

Jeśli Twoim obowiązkowym językiem jest inny język, a angielski zdajesz TYLKO jako dodatkowy, możesz zdecydować, że zdajesz tylko egzamin pisemny (wybierasz poziom rozszerzony lub dwujęzyczny). Możesz też zdecydować, że chcesz zdawać też dodatkowy egzamin ustny – wtedy masz do wybory dwie kombinacje: pisemny rozszerzony plus ustny bez określania poziomu lub pisemny dwujęzyczny plus ustny dwujęzyczny.

Czy rozmowa wstępna jest oceniana?

Rozmowa wstępna nie jest oceniana. Ta rozmowa ma pomóc Ci zacząć mówić. Gdy już zaczniesz mówić po angielsku, łatwiej Ci będzie robić kolejne zadania. Jeśli popełnisz błędy nie będą one liczone, ale jeśli użyjesz ładnego języka, to na pewno egzaminatorzy wezmą to pod uwagę przy ocenianiu. Dlatego rozmowa wstępna na maturze ustnej z angielskiego może Ci tylko pomóc, a nie zaszkodzić.

Ile czasu mam na przygotowanie się do odpowiedzi?

Cały egzamin, łącznie z przygotowaniami do odpowiedzi, trwa około 15 minut. W tym czasie w sali jest tylko jeden uczeń. Rozmowa wstępna to kilka pytań, na które odpowiadasz bez przygotowania. Nie ma specjalnego czasu na zapoznanie się z całym zestawem, zapoznajesz się z zadaniami i przygotowujesz do nich przed przystąpieniem do każdego z nich. Na zapoznanie się z zadaniem pierwszym (rozmowa) masz około 30 sekund, na zapoznanie się z drugim zadaniem (obrazek) – około 10 sekund, a na zapoznanie się z zadaniem trzecim (materiał wizualny) masz minutę.

Za co dostanę punkty na maturze ustnej z angielskiego?

Z egzaminu ustnego na maturze z angielskiego możesz dostać maksymalnie 30 punktów. Punkty dostajesz za:

Umiejętności językowe, czyli JAK mówisz. Możesz zdobyć tu maksymalnie 12 punktów. Te punkty dostajesz za:

  • poprawność językową – maksymalnie 4 punkty,
  • bogactwo słownictwa i różnorodność struktur gramatycznych – maksymalnie 4 punkty,
  • poprawna wymowa – maksymalnie 2 punkty,
  • płynność – maksymalnie 2 punkty.

Rozwinięcie wypowiedzi, czyli CO i ILE mówisz. Możesz zdobyć tu maksymalnie 18 punktów: sześć punktów za każde z trzech zadań. W naszym kursie MATURA USTNA Szczegółowo omawiamy przebieg matury ustnej oraz mówimy właśnie CO i ILE mówić, aby zdobyć te 18 punktów.

Czy na maturze ustnej z angielskiego można się pomylić? Co będzie, jeśli zrobię dużo błędów?

Uczniowie często bardzo przejmują się błędami, a zapominają, że oprócz poprawności, liczą się też bogactwo słownictwa, różnorodność struktur gramatycznych, wymowa i płynność. Być może mówisz w miarę płynnie, poprawnie wymawiasz słowa, ale czasem robisz błędy i tymi błędami bardzo się przejmujesz. Jeżeli błędy są sporadyczne i nie zakłócają komunikacji, czyli egzaminator nie ma problemów ze zrozumieniem tego, co mówisz, to nadal możesz otrzymać maksymalną liczbę punktów za poprawność językową.

Jeżeli Twoje błędy będą liczne i będą zakłócać komunikację, to może otrzymasz na przykład 2 punkty. Zero punktów otrzyma osoba, która mówi tak, że nie można jej zrozumieć lub w ogóle nic nie powie. Dlatego dopóki wykonujesz wszystkie zadania, mówisz najlepiej, jak potrafisz i da się zrozumieć to, co mówisz, na pewno zdobędziesz jakieś punkty za poprawność językową.

Co robić, jeśli nie zrozumiem pytania na maturze ustnej z angielskiego lub zapomnę słówka?

Jeśli nie zrozumiesz pytania lub słowa podczas matury ustnej, możesz poprosić (po angielsku) o powtórzenie pytania lub zapytać o słowo, którego nie rozumiesz. Lepiej dopytać niż odpowiadać nie na temat lub nie odpowiedzieć wcale. Cały egzamin jest po angielsku i egzaminator nie podpowie Ci słówka, jeśli go zapomnisz. Możesz spróbować opisać to słowo innymi słowami. W kursie MATURA USTNA wyjaśniamy, co mówić i jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Kiedy poznam swoje wyniki z ustnej matury z angielskiego?

Wyniki z egzaminów ustnych podawane są w dniu egzaminu. Komisja ogłasza wyniki po przeprowadzeniu egzaminu dla kilku osób. Ogłoszenie liczby punktów, jaką otrzymała każda z tych osób może odbyć się publicznie, pod warunkiem, że wszystkie te osoby się na to zgadzają. Zwykle grupa uczniów zapraszana jest do sali egzaminacyjnej i odczytuje się im wyniki.

Jakie tematy są na maturze ustnej z angielskiego?

Na maturze ustnej masz trzy zadania i każde z tych zadań będzie dotyczyło innego tematu. Takich możliwych obszarów tematycznych jest 14. Są one opisane w podstawie programowej.

Pytania na egzaminie ustnym mogą dotyczyć następujących obszarów tematycznych (źródło: podstawa programowa):

1) CZŁOWIEK (np. dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, uczucia i emocje, zainteresowania, problemy etyczne);

2)  DOM (np. miejsce zamieszkania, opis domu, pomieszczeń domu i ich wyposażenia, wynajmowanie mieszkania);

3)  SZKOŁA (np. przedmioty nauczania, oceny i wymagania, życie szkoły, kształcenie pozaszkolne);

4)  PRACA (np. zawody i związane z nimi czynności, warunki pracy i zatrudnienia, praca dorywcza)

5) ŻYCIE RODZINNE I TOWARZYSKIE (np. okresy życia, członkowie rodziny, koledzy, przy ja ciele, czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości, styl życia, konflikty i problemy);

6)  ŻYWIENIE (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowanie, lokale gastronomiczne);

7)  ZAKUPY I USŁUGI (np. rodzaje sklepów, towary, sprzedawanie i kupowanie, reklama, korzystanie z usług, środki płatnicze);

8)  PODRÓŻOWANIE I TURYSTYKA (np. środki transportu, informacja turystyczna, baza noclegowa, wycieczki, zwiedzanie);

9)  KULTURA (np. dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, media);

10)  SPORT (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, imprezy sportowe, sport wyczynowy);

11)  ZDROWIE (np. samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie, higieniczny tryb życia);

12)  NAUKA I TECHNIKA (np. odkrycia naukowe, obsługa i korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych, technologie informacyjno-komunikacyjne);

13)  ŚWIAT PRZYRODY (np. klimat, rośliny i zwierzęta, krajobraz, zagrożenia i ochrona środowiska naturalnego, klęski żywiołowe);

14)  PAŃSTWO I SPOŁECZEŃSTWO (np. konflikty wewnętrzne i międzynarodowe, przestępczość, polityka społeczna).

Treść zadań na maturze ustnej z angielskiego nie jest jawna i konkretne zadania widzisz dopiero na egzaminie. W naszym kursie do matury ustnej znajdziesz spis przykładowych pytań do każdego z obszarów. Dzięki temu spisowi, możesz przemyśleć swoje odpowiedzi i przećwiczyć je. Wtedy nic nie zaskoczy Cię na maturze.

Gdzie znajdę pomoc w przygotowaniu do matury ustnej?

Polecamy Ci nasz artykuł Jak wygląda matura ustna z angielskiego?, gdzie znajdziesz opis zadań i przebiegu matury ustnej z angielskiego. Jeśli chcesz być spokojna/y o swój egzamin i iść ma maturę ustną bez stresu, to gorąco polecamy kurs MATURA USTNA. Obejrzysz wideo i szybko dowiesz się wszystkiego o egzaminie ustnym i jak go zdać z sukcesem oraz zdobędziesz bezcenne materiały – zwroty, pytania, przykładowe zestawy.